Moje dětská kniha

4. srpna 2014 v 17:49 | Eva |  Psaní
Nejspíš každému dítěti jako malému čtou rodiče pohádky, pokud na to mají čas a to já doufám, že aspoň na něco takového mají. Pamatuji si, že mně je máma četla jako malé skoro pořád a později, když jsem se učila číst, tak to nechala na mě, abych je četla před ní a mohla se tím zlepšovat ve čtení. A moje oblíbená kniha, kterou jsem v dětství měla je ta, kterou mělo a stále určitě ještě má zajisté mnoho dětí. Ta, jež je předlohou pro mnoho pohádek a v dnešní době i mnoho seriálů a jiných filmových rolí: Pohádky bratří Grimmů.

Já jsem na těchhle pohádkách vyrůstala. Měla jsem několik knih, které obsahovaly tyhle pohádky, a pamatuji si, že jsem je měla neskutečně ráda. Ráda jsem četla pohádky jako "Červená Karkulka", "Popelka" a jiné. Četla jsem je pořád dokola. Ono popravdě v té době ani moji rodiče knihovnu nějak nenavštěvovaly, protože neměli na čtení čas a tím pádem jediným zdrojem pohádek byly knihy, které jsme doma v té době měly. A těmi právě byly takovéto pohádky. V dnešní době už je samozřejmě spousta knih s pohádkami pro děti. I v minulosti byly, jenom ne u nás doma. Stačí si zajít do knihovny do dětského oddělení a uvidíte, jaký tam je výběr knih, které byste mohli svým dětem přečíst. Já jsem měla ovšem pouze takovéto příběhy, na kterých ale zajisté vyrůstá snad každé dítě.

Vzpomínám si, že jakmile jsem knih dočetla, už jsem ji chtěla číst znova. Možná to bylo tím, že mě čtení bavilo už jako malou a nic pořádně jiného pro někoho mého věku u nás nebylo a naše malé městečko. No řekněme, že naše knihovna stojí za nic a v minulosti to bylo ještě horší. Navíc rodičům to nevadilo, že si čtu pořád to samé dokola a mě taky ne. Příběhy jsem uměla skoro nazpaměť, dokázala jsem i říct stránku, na které jaký příběh začíná. Samozřejmě, že jsem jenom neměla knihu, která se jmenovala "Pohádky bratří Grimmů", ale měla jsem knihy i s jiným názvem, jenomže obsah byl stejný. Možná, že to bylo trochu jinak napsaný, obrázky tam byly jiný, ale sami víte, že tyhle příběhy zůstávají pořád stejné. Pokud se nejedná o moderní verzi, kterou si vzalo na svědomí nějak známé filmové studio. Poté se ta verze může i velice rozlišovat od té původní.

Když jsem pak vyrostla víc, objevily se samozřejmě i jiné knihy, a v dnešní době tu jsou zase jiné knihy, které bych četla pořád dokola, i když se to stává jenom u výjimek, protože si spíše čtu nové knihy, nežli znova ty starší. Ale tohle prostě byla kniha a příběhy, které se mnou trávily moje dětství, a mám pocit, že i moje děti s nimi jednoho dne budou trávit své dětství.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama