Nový školní rok

28. srpna 2014 v 11:20 | Eva |  Psaní
Už se to zase blíží. Za pár dní zase školáci usednou do školních lavic a všechen ten shon kolem známek a učení jim začne opět nanovo po dvou měsících.

Ačkoliv musím uznat, že mě se už tenhle shon zase tolik netýká, protože mluvím spíše o základní a střední škole. Nejspíš v tuhle dobu už mají všichni všechno připraveno a užívají si poslední dny toho letního volna, i když počasí už moc letní popravdě není. Alespoň tady kde bydlím, tak mi to moc letní nepřijde. Léto skončilo tak rychle.

Můj synovec se připravuje do druhé třídy, neteř do první a i když jsem ráda, že tohle všechno mám za sebou, někdy mi to přece jenom chybí a říkám si, že kdybych se vrátila, tak bych se snažila jít na všechno jinak. Jenomže když je člověk ještě to malé dítě, těžko si uvědomí jisté věci, které mu dojdou, až když je starší, že?

Pamatuji si, jak jsem už v tuhle dobu měla vždycky všechno připravené a těšila i netěšila jsem se na začátek školy. Bývala jsem jedna z těch, co si věci do školy připravovali pokud možno už na začátku srpna. Nikdy jsem nebyla ten typ člověka, co všechno nechává na poslední chvíli. I když jsem mývala úkoly, tak jsem je prostě musela udělat co nejdříve, abych je potom nedělala v rychlosti a mohla si užívat volna. Příprava do školy byla stejná, hned po škole a potom volno.

Vždycky, když nastal první den školy, tak jsem si říkala, že tenhle rok budou věci jiné. Budu se více snažit, více se věnovat učení a všechny tyhle věci kolem. Dá se říct, že jsem si dávala předsevzetí na začátku školního roku. Některá jsem bohužel ale nedokázala dodržet. Začala jsem se zase zajímat o jiné věci a do měsíce mě ta předsevzetí přešla. Říkala jsem si, jaké učitele tenhle rok budu mít, nové předměty mě zajímaly. Pohádka ale byla často zničena, když jsem zjistila, že mám učitele, který mi je proti gustu nebo když mě předmět, na který jsem se těšila, zklamal.

Samozřejmě, že v tom záporném bylo i mnoho kladných věcí. Člověk získal jinačí režim, zase neměl tolik toho volného času, takže jsem se nenudila. Na některé věci jsem se těšila, třeba angličtina nebo na střední i psychologie.

Bohužel spolužáci to ani zase tak moc nebyli. Na základní škole jsem přátele měla, ale stejně jsem se cítila jak páté kolo u vozu, na střední jsem zase byla outsider. Takže to nepatřilo zrovna do kategorie těšení se nebo ne. Přestávky u mě stejně byly prosezeny v mé lavici a připravování se na další hodinu nebo dělání jiných věcí. Hlavně na té střední. Takže u mě se všechny ty pocity na začátek školního roku týkaly hlavně vyučování a školy jako takové.

Jde ale o to, že mi někdy chybí ten povyk kolem návratu do školy po letních prázdninách. Ten pocit z toho, že zase začíná něco nového. Když si říkáte, že tenhle rok se něco změní, že vy dokážete něco změnit. I když to během roku nedodržíte, tak jednoduše ten pocit tam je. Někdy si říkám, že bych si ráda ten pocit znova vyzkoušela, jako jsem ho měla na základní a střední škole. První den nástup do školy, seznámení se se vším, potom domů a od dalšího dne už perný režim plný učení. Jistě, pokud nejste milovník do školy, tak třeba po pár měsících nebo dokonce i týdnech vás to přestane bavit, ale na začátku tam přece něco je. Ať se to týká předmětů nebo spolužáků. Nějaký ten pocit nadšení tam je, že to zase začíná. Může být větší nebo menší, ale je tam. Já už ho nezažiju, ale spousta dětí i mládeže ano. Nekoukejte jenom na záporné věci, když vidíte blížící se školu, zkuste vyhledat i ty kladné a když se nad tím zamyslíte, jistě přijdete i na nějaké ty věci, na které se zajisté těšíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama