Horory, jo nebo ne?

23. září 2014 v 12:02 | Eva |  Psaní
Dnes jsem zrovna viděla jeden trailer na nový horor a říkala jsem si, že bych o tom mohla napsat článek. Ne přímo o tom hororu, protože jsem ho neviděla a nejspíš ani neuvidím, protože se týká něčeho, co opravdu v hororech nemám ráda nejvíc ze všeho.

Někdy si říkám, proč se dělá takového povyku kvůli hororům, co na nich lidi tak přitahuje. Sama se musím přiznat, že někdy se na nějaký horor podívám. Jenomže potom to má i své jisté následky. Například takové, že stejně půlku filmu nevidím, protože si kryju oči před tím masakrem tam nebo nemohu naopak na druhou stranu v noci usnout. Horory ale i tak nepatří mezi moje oblíbené žánry a dávám raději přednost jinačím věcem. Jenže taky je horor a horor. Já to třeba dělím pro sebe na dva typy.

První typ, jsou horory s psychopaty a netvory/monstry. Jde o to, že to jsou horory, ve kterých je vždycky nějaký vraždící psychopat, který se jednoduše rozhodne všechny ve filmu pobít, to jakkoli brutálně. Ať k tomu používá pilu, sekeru, prostě cokoli. I když tam třeba psychopat není, tak jednoduše nemohu vystát horory, které se odehrávají v opuštěné nemocnici nebo naopak v opuštěném blázinci. I když tam vraždí duch, nemám ráda to prostředí, které to přináší. Nebo tam jsou nějaká znetvořená monstra, jako například v "Hory mají oči". Popravdě na tenhle horor jsem se dívala a musím říct, že fakt ne. K tomu už mě nikdo znova nepřinutí. Ale na druhou stranu "Vetřelec" se taky podle některých řadí kromě do sci-fi i do hororu, takže když ho takhle zařadím, tak mohu napsat, že toho mám hodně ráda.

Další typ jsou podle mě horory s duchy a nadpřirozenem. To už jsou horory, které mám tak trochu raději. Některé z tohoto typu se spíše věnují strašení a jde o to vyděsit, nežli všechno řezat a sekat. I když ovšem, že ne všechny. Sérii "Nezvratný osud" mám ráda a není taková, je spíš ta děsivá a vražedná. To je jedna z mála sérií, na které se mohu opravdu podívat, i když je krvavá. Přiznám se, že jsem nikdy neviděla film "Vymítač ďábla" nebo podobné. A podívat se na film "Kruh" mě nikdy ani nenapadne. Ale přesto jednoduše filmy, ve kterých jde spíše o strašení, nežli vraždění mám raději, než ten první typ. I když zase musím přiznat, že po tomhle se mi hůře spí.

A kdybych měla přiznat, který typ hororů opravdu nenávidím, tak jsou to horory s panenkami. Jistě, nenapsala jsem to do článků svých fóbií, i když se jich ve skutečnosti bojím. Jde o to, že taky není panenka jako panenka dle mých očí. Panenky Barbie a jim podobné mi vůbec nevadí. Nebo nějaké, které vypadají jako miminka, ty jsou roztomilé. Ale když jsou takové ty "staré" panenky. Ty skleněné nebo jim podobné, co vypadají reálně. Tak z nich mám hrůzu hlavně v hororech, a i mimo ně je nesnáším. Díky ukázce na nový horor "Annabell" právě s takovou panenkou, ve které je nejspíš duch holčičky (aspoň takhle jsem to podle té znělky pochopila) nebo ta panenka je duch, nevím. Tak jednoduše díky tomu popudu jsem se rozhodla napsat tenhle článek na horory.

Co je ovšem hororový a miluji to, tak to by se dalo říct "Lovci duchů", neboli "Supernatural" v originále. Jako mladší jsem na to začala ze zvědavosti koukat. Tohle je ten typ hororu, který mi nevadí. Straší se tam, sem tam nějaká krev nebo něco nechutného, ale klidně se na to podívám a mám to ráda. Někdo by mohl říct, že to ani zase takový horor není. Ono záleží na tom, jak si to každý řadí podle svého. Částečně to horor dle mého je, ale není tak silného kalibru.

Dívala jsem se v minulosti na pár amerických hororů. Moc mě nechytily, až na výjimky. A to jsou hlavně ty strašidelné nebo více směřující k žánru sci-fi a podobně, než ty s těmi psychopaty. Ovšem nedávno jsem se podívala na několik korejských a japonských hororů a přišla jsem na to, že na ně nikdo v tomhle žánru nemá. Amerika má své plusy a mínusy, ale Asie je prostě na horory machr. Tam ty, co mají vyděsit, tak opravdu vyděsí. A možná, že díky Asii jsem si našla takové větší místečko pro horory, než tomu bývalo do té doby. Samozřejmě, že je furt nemusím a nepatří mezi mé oblíbené žánry filmů, ale podívat se na to mohu. A ne všechny horory v Asii můžou být opravdu dobré. Asie má strašnou oblibu ve školních hororech, které jsem si tam celkem oblíbila. A hlavně skoro každý takový horor má i postavu dívky v bílých šatech a s černými vlasy. A ačkoli jsou i jejich horory některé nejenom strašidelné, ale i krvavé, přesto když bych si musela pustit horor, tak si nejspíš pustím právě asijský horor, který natočili Korejci nebo Japonci, nežli Američané.

Nicméně já jsem člověk, který si filmy vybírá podle několika aspektů. První je trailer, další obsazení a poté i příběh. Čili když se podívám na trailer nějakého hororu a nepřipadá mi tak hrozný, tak si ho klidně pustím. Pokud nad trailerem váhám, ale objevuje se tam někdo, koho mám jako herce/herečku ráda, tak tomu dám šanci, i když je to horor. To poslední, příběh, co jsem zmínila. Tak ten je taky důležitý, ale jako samostatný aspekt to u mě při hororech nehraje roli. Když si přečtu popis k hororu, který zní: "Ve škole se začnou dít děsivé věci, když se objeví nový student. Jeden po druhém umírají", nebo něco v tom smyslu, ale více rozepsané třeba, nepřinutí mě se to podívat na ten film, pokud nevidím trailer a neznám obsazení. Zatímco u normálních filmů, mě někdy i jenom samotný popis, bez obsazení a potřeby vidět trailer, přemluví se na film podívat, pokud je dobře napsaný. Ale horory jednoduše musím za každou cenu vidět trailer, abych mohla vědět, jestli mě čeká jenom něco děsivého, nebo i krvavého. A poté se rozhodnu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jessabelle online Jessabelle online | Web | 25. prosince 2014 v 18:44 | Reagovat

Hezký článek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama