[Recenze: MV] BTS - N.O

3. září 2014 v 14:15 | Eva |  Recenze MV
BTS, neboli zkratka pro oficiální název Bangtan či v originálním znění 방탄소년단, vydali klip a písničku, ve které vypovídají o tom, jak se rodiče a okolí snaží ze svých dětí a mládeže udělat stroje, které se jenom musí učit, jinak nebudou mít pořádnou budoucnost.

Ačkoli bych mohla začít popisem samotného klipu, tentokrát je podle mě lepší začít naopak textem, poněvadž tohle je jeden z mála klipů, který dle mého opravdu hodně navazuje na text samotný. Velmi mě v něm oslovuje část, která v překladu do češtiny zní asi takto:

Sen je pryč, není čas dýchat.
Škola, domov a internetová kavárna je vše, co máme.
Žijeme stejný život a musíme se stát jedničkou.
Pro nás je to jako dvojí život mezi snem a realitou.
Kdo z nás udělal stroje na studování?
Buď budeš jednička, nebo zklamání.
Dospělí vytvořili tyto hranice a my do toho spadli.
Přemýšlíme o tom jednoduše, ale stojíme i proti našim nejbližším přátelům.
Čí je to asi vina, co?
Dospělí říkají, že pouze tohle je těžká chvíle.
Snes to, udělej to později.
Všichni řekněme NE!

Oficiální video, které jsem sem dala, je od Youtube stanice (1theK) jenž obsahuje anglické titulky k celé písni. Stačí pouze, jestli máte titulky v přehrávači Youtube zapnuté. Oficiální Youtube stanice této skupiny je na Youtube pod názvem "ibighit". Pokud někdo stojí o to si v klidu přečíst obsah textu v angličtině nebo češtině, jistě se dá vyhledat kdekoli na internetu, pokud si to zadáte ve správných klíčových slovech.

Teď už bych se mohla zaměřit na klipový obsah sám o sobě. Choreografie je jako vždy od nich naprosto perfektní a ke všemu se mi líbí, že ke konci tady hodně ukazuje prvky toho, že chtějí bojovat s tím systémem a má se říct "NE", což podle mě je skvěle obsaženo v jejich choreografii, když se pořádně zaměříte na konci videa na to, jak jejich choreografie vypadá. Hlavně v té části, kdy se tam objeví samotní stráže, se kterými "bojují". Celkově má ovšem velmi silný nádech, jsou skvěle sehraní, jak se můžete podívat v live vystoupení ve videu zde, kde vlastně můžete vidět jejich choreografii celou.

Kdybych se měla zaměřit na barevnost a kostýmy, které se tady objevily, tak bych řekla, že to nebylo špatně pojato. Bílé školní a více futurističtější prostředí, které bylo chvílemi obarveno do červena, bylo jednoduché, přesto celkem výstižné. Později v klipu převážela hlavně spíše bílá, ale alespoň si to po celou dobu klipu udrželo dobře vyváženou jednotvárnost barev. Stejně tak jejich kostýmy, které se míchaly i s tmavšími barvami, ovšem zůstaly taktéž věrné bílé a byly spíše hiphopovějšího rázu.

Nakonec příběh, který je obsažen v tomto videoklipu. Jak jsem zmínila na začátku, celkem dost se týká jejich textu, který k této písni byl napsán. Takže začátek klipu můžete kluky vidět v uniformách, kdy sedí ve školních lavicích, jsou hlídáni a musí se chovat doslova jako roboti a učit se, aby mohli splnit normy, které na ně jejich okolí vyžaduje, a mohli mít budoucnost. Poté se samozřejmě vzepřou tomu systému a začnou se bouřit. Jakmile to udělají, jsou jaksi osvobozeni od toho systému, který je svazoval.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Choi Mari Choi Mari | Web | 3. září 2014 v 15:28 | Reagovat

Ono je hodně těžké splnit korejské školní normy. Klidně bych tam žila a pracovala, klidně bych zkusila projít výcvikem jako Idol, ale nikdy bych tam nešla do školy.
Na to, že jsou u Big Hit entertainment a ne u nějaké větší skupiny jsou vytrénovaní vážně dobře a mají dobrou propagaci. To mnoho jiných, kteří by si to taky zasloužili nemají.
Takhle písnička je dobrá a choreografie je úžasná. Mě se ale víc líbí takové jako One day.

2 Eva Eva | Web | 3. září 2014 v 15:50 | Reagovat

[1]: Souhlasím, studovat by tam bylo hodně těžké. Ale popravdě musím uznat, že někdy bych si to jako výměnný pobyt klidně zkusila na chvíli. Jediné, co bych nejspíš hlavně pojala z jejich školního systému jsou uniformy, jsem do nich trochu blázen a u nás nejsou školy, kde se nosí.

3 Choi Mari Choi Mari | Web | 6. září 2014 v 12:48 | Reagovat

[2]: Uniformy mám taky ráda. V Anglii si mladší děti stěžují, že nemůžou nosit to, co chtějí. Ale jedna škola poblíž je má vážně pěkné. Nedaleko je obchod se školníma uniformama a já uvžuju, že bych si nějakou koupila, ale nevím, jestli se to smí, když člověk nechodí do školy.

4 Eva Eva | Web | 10. září 2014 v 20:45 | Reagovat

[3]: To bohužel nevím, jedině se v tom obchodě zeptat, jestli to tak jde :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama