Život bez internetu

12. ledna 2015 v 12:13 | Eva |  Témata týdne
V dnešní době je to pro někoho naprosto nepředstavitelné téma, že?

Já jsem popravdě bez internetu už párkrát byla. Klidně i na měsíc, poněvadž jsem ze zdravotních důvodů na něj nemohla, nebo nefungoval, či jednoduše jsem neměla vůbec čas. Ale i to nebylo naprosto omezené a mohla jsem se podívat alespoň na e-maily. Ale jinak jsem bez něj mohla žít taky. Zvládla jsem to. Jenomže to nejspíš bylo taky tím, že jsem si říkala, že se na ten internet brzy zase vrátím a všechno bude zase na starých a normálních kolejí. Že zkontroluji vše, co můžu a podívám se na to, co jsem zmeškala. Jednoduše jsem si dala prostě pauzu, která ovšem skončí.

Na druhou stranu představit si naprosto celý život bez internetu. To už by nejspíš bylo něco jiného. Vědět, že se musím spolehnout na život bez něj, je pro mě nejspíš nepředstavitelné. Na internetu si mohu najít takových věcí, komunikovat s lidmi a spoustu dalšího. Není to jednoduše takové. Přesto, když jsem byla malá, tak jsem bez něj žít mohla. A taky jsem si uměla vyhledat věci a komunikovat s lidmi třeba přes poštu. Jenomže v té době, kdy jsem ještě byla malá, tak to ještě nebyl internet tak rozšířen. V téhle době všechno závisí hlavně na internetu a kreditních kartách. Jakmile nemáte tyhle věci, tak jste téměř ztraceni. Proto je to tak nepředstavitelné pro naši generaci.

Ale například mí rodiče dokážou bez internetu žít naprosto v pořádku. Nepotřebují ho a vystačí si bez něj. Jistě, párkrát po mě chce máma něco vyhledat, ale to je výjimečné. A většinou za to může televize, rádio nebo noviny, kdy řeknou/napíšou: "Můžete si to vyhledat na našich stránkách.". Jde jednoduše o to, že oni bez internetu vyrostli a tak pro ně je jenom něčím navíc. Někdy nechápou, proč na něm trávím čas a skoro kolem všeho se na něj otáčím. Je to tím, že oni ho prostě neznají a nejsou na tohle zvyklí. Jsou generace, která si uměla všechno zajistit jinačím způsobem a ne sednutím si za monitor, vyťukáním pár věcí a tím to skončilo.

Někdy si říkám, že bych takový život si neuměla představit, jindy že bych ho možná i zkusila. Ale nejspíš bych se musela nějak v čase přesunout do jiné doby, kdy prostě není skoro na všechno využívaný a potřebný. Lidé v té době se věnovali jiným věcem, více trávili čas venku a nebyli závislí na tom, že potřebují takovéhle moderní vymoženosti. Potom už by to bylo o něčem jiném.

Život bez internetu je v jistém smyslu lákavá nabídka, jenomže to by bez něj muselo být lidstvo po celém světě, aby to šlo. Takhle se akorát pouze vy sami od toho všeho odtrhnete a stejně po nějaké době byste se na něj museli navrátit, protože by to bez něj nešlo a stejnak byste si tam museli sem tam nějaké ty věci kontrolovat. Ale i tak si neumím lidstvo bez internetu představit. V téhle době člověk může poznat takových věcí díky internetu, na které ani nemohl bez něj pomyslet.

Internet se jednoduše stal součástí lidských životů a stává se jí čím dál víc. Kvůli našemu prostředí, které ho na nás i vyžaduje, například práce. Nebo kvůli tomu, že si na něm hledáme věci, které nás zabaví, najdeme nové hobby a vyhledáme věci či informace. Jenomže zároveň mu podléháme stále více a stáváme se línější - nakupování, placení účtů, atd. Tohle a mnoho dalšího, co bychom klidně mohli dělat po svých, raději děláme za monitory přes internet. Internet nám hodně pomáhá, ale stále více se stáváme jeho otroky.

A právě kvůli těmhle věcem si dnešní generace a v téhle době neumíme někdy život bez internetu představit. Ať ho používáme trochu či hodně, používáme ho. A často ho i celkem hodně potřebujeme. Jistě, dokáže se bez něj žít, ale přijde mi, že ti lidé mají jistou nevýhodu oproti těm, kteří ho mají a mohou využívat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Choi Mari Choi Mari | Web | 12. ledna 2015 v 13:04 | Reagovat

Taky jsem občas byla bez internetu kvůli nějakému tomu výpadku a občas by mě lákalo žít v Tibetu uprostřed ničeho, ale asi by mi to nevydrželo dlouho.

S kreditkou souhlasím. Já jí sice mám, ale zabavila mi jí maminka (kvůli jistým událostem - jejím, ne mým). Jenže spoustu věcí člověk může platit jedině kartou a v naprosté většině případů člověk dostává plat na účet.

2 Lotte Lotte | Web | 12. ledna 2015 v 14:07 | Reagovat

moc hezky napsano :)

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 12. ledna 2015 v 14:45 | Reagovat

Přesně - aby to šlo, musel by se omezit na celém světě, protože velká část důležitých aktivit se dnes děje právě tam. Mí rodiče na internetu taky moc nejsou a zdá se, že jim to nevadí, ale ono to má dvě strany. A na té druhé je napsáno všechno, o co přichází. Všechny novinky se k nim dostanou se zpožděním, spoustu filmů a seriálů nikdy nepoznají, jejich obzor začíná v naší vesnici a končí v okolních městech, přátelství přes hranice, tak to je pro ně neznámý pojem a tak dál. A i když na něm moc nejsou, tak stejně už zjistili, že je jednodušší něco hledat přes něj než procházet letáky, zlaté stránky, co už se ani nedistribují, nebo se pořád ptát lidí kolem. To jsou přesně ty nevýhody.

A navíc v jistých situacích se bez něj dnes už žít nedá. Stačí jen studium VŠ - pokud si přes internet neuděláš předzápis a nebudeš se na internetu přihlašovat na zkoušky, tak tě vyhodí.

4 sarush ef sarush ef | Web | 15. ledna 2015 v 21:28 | Reagovat

Tak nějak.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama